Comics
Blog

10 nejlepších komiksových sérií

on
11.1.2019

Komiksy pro mě znamenají alternativu ke knize i filmu. Svým známým se snažím vysvětlit, že komiks dávno není médium pouze pro děti obdivující superhrdiny. Ano, začínal jsem jako asi každý se Čtyřlístkem. Měl jsem to štěstí, že moje babička měla plnou bednu starých dobrodružství Myšpulínovy družiny. S mojí ségrou jsme je četli stále dokola a mně ten vztah ke komiksovým příběhům přetrval do dnes. Ještě si vybavuji, jak jsem svoji mamku neustále přemlouval, ať mi koupí nejnovější číslo kačera Donalda, protože to bylo cool a v každém čísle byla hračka. Opravdu mě komiksy bavily od útlého věku a jsem rád, že mě v téhle zálibě občas moje rodina podpořila, i když jsem si to leckdy vzteky přímo vydupal.

Kdo mě zná, tak ví, že jsem absolutně posedlý Batmanem. Mám to tak už od malička, kdy jsem měl netopýřího muže jako hračku, kterou jsem vláčel s sebou úplně kamkoliv, kam mě mé nohy zanesly. Málokdo ale ví, že můj první styk s komiksovou verzí Batmana proběhl až v mé dospělosti.První komiksovou knihou, kterou jsem si pořídil bylo Ticho od Jepha Loeba a Jima Leeho. Tento příběh ochránce Gothamu ve mně zažehl neskutečnou vášeň. Od té doby mi knihovničku zaplnilo více než 200 komiksových knih všech různých žánrů. A rád bych vám představil své největší favority, i když vím, že kvalitních děl je mnohonásobně více, než je v tomto výběru.

10. Temná věž

Dlouho jsem přemýšlel, jestli sem Temnou věž zařadím, protože, buďme upřímní, existují lepší komiksy, ale knižní příběh Rolanda z Gileadu je moje guilty pleasure, a proto je pro mě podstatné i jeho obrázkové ztvárnění. To totiž nezobrazuje děj knih, ale rozšiřuje ho. Věnuje se věcem, které jsou v knihách pouze načrtnuty nebo zahaleny tajemstvím a to mě fakt baví. Malba jako taková je na dnešní mainstream celkem osobitá, řezaná a hlavně drsná. Autorům se povedlo, na rozdíl od filmu, ukázat svět Stephena Kinga ve skličujících barvách reality Středosvěta.

 

 

 

9. Netvora

Steampunk jak víno říznutý fantasy hororem. Do příběhu půlvlčice Maiko jsem vplul plný očekávání a dostal jsem něco, co zdaleka předčilo všechny mé představy. Maiko je jednoruká Arkanička s ohromným tajemstvím a netvorem uvnitř sebe. Po netvorovi prahne nejedna organizace, a tak se stává půlvlčice lovnou zvěří, která se díky bestii uvnitř sebe mění ve hladového lovce, se kterým si není radno zahrávat. Kresba je správně temná a atmosférická. U nás zatím vyšly prozatím s Netvorou dvě knihy a ty jsou ověnčené několika populárními knižními cenami, jako je Cena Hugo za nejlepší grafický román nebo za nejlepší kresbu.

 

 

 

8. Soví Tribunál, Soví Město

První Batman na mém seznamu. Scott Snyder a Greg Capullo ukázali komiksovému světu, že i superhrdinský žánr ve své nové éře může přijít s něčím novým a neokoukaným. Jejich story v eventu New 52 čítá dohromady 10 knih a nabízí to nejlepší z novodobého Batmana, co si můžeme přečíst. První dva díly, Soví Tribunál a Soví Město, jsou však něčím víc. Zde se Batman poprvé setkává se zcela novým protivníkem, který ukáže netopýřího muže ve veškeré své nahotě. Scéna, kdy se Bruce ocitá ztracen v labyrintu a propadá skličujícímu šílenství, je opravdu impozantní. Zvlášť když vás autoři nutí otáčet knihu různými směry a tím jen prohlubují zážitek Batmanova propadu do sféry bláznů. Souboj mezi netopýrem a sovami je jeden z mála novodobých Batmaních komiksů, který se může směle poměřovat s legendami typu Návrat Temného Rytíře nebo Kameňákem.

 

 

7. Z Pekla

Není legendárnějšího jména v komiksovém světě, než je Alan Moore. Tvůrce mnoha převratných děl, které určily ráz moderního pojetí grafických románů pro dospělejší publikum. Vyprávění z Viktoriánského Londýna je nasáklý špínou a temnotou. Jedná se totiž o příběh Jacka Rozparovače! Scénář se drží pouze jedné teorie, ale smyslem příběhu skutečně není odhalení toho, kdo tehdy ve Whitechapelu vraždil. Jde především o motivace, které k těm hrůzným činům vedly. Z Pekla je pohlcující ukázkou Viktoriánského období, které se zaměřuje na jeden z nejzásadnějších případů vražd v historii. Kresba se dnešnímu čtenáři může zdát nezajímavá, ale jedná se o mistrovské dílo, které by komiksovým fanouškům chybět v knihovničce rozhodně nemělo.

 

 

 

6. Návrat Temného Rytíře

Frank Miller, další legenda žánru, která stojí mimochodem i za fantastickým Sin City, přinesla na trh v roce 1986 zbrusu nový příběh s maskovaným hrdinou z Gothamu. Jednalo se však o alternativní verzi netopýřího muže. Brucovi je totiž v komiksu 55 a už je nějaký ten čas v důchodu, stejně jako většina jeho dřívějších maskovaných přátel či nepřátel. Příběh o bouřlivém návratu ikony v kápi je dodnes asi ten nejlepší ryze superhrdinský komiks, který jsem kdy četl. Nechybí zde ani jeho největší protivníci, kteří se po letech snaží začlenit do společnosti. Komiks si pohrává s myšlenkou, že právě Batman je tím hlavním činitelem veškerého zla v Gotham City. Právě tento rozpor mezi kladným hrdinou a viníkem rostoucí kriminality dělá z díla velmi zajímavé čtení, které ocení i ti lidé, co superhrdinům neholdují. Návrat Temného Rytíře je dospělý příběh, který určil směr dalšího superhrdinského vývoje a hrdinům dodal na vážnosti.

 

 

5. Watchmen

Je tu však ještě jeden grafický román, který svou brutalitou, temnotou a syrovostí ukázal světu zcela jiný pohled na hrdiny. Tato série vyšla přibližně ve stejném roce jako Návrat Temného Rytíře a měla na komiksovou obec stejný, ne-li větší vliv. Příběh vypráví o hrdinech postavených mimo zákon, kteří dříve pomohli Americe vyhrát válku ve Vietnamu. Nyní, v probíhající Studené válce, je svět na pokraji jaderné katastrofy a někdo se chce bývalých superhrdinů, bojujících se svými vlastními životními trably, zbavit. Silné a osobité vyprávění, ukazující hrdiny v daleko lidštějším světle, než býval tradiční černobílý pohled, se mi vrylo pod kůži, stejně jako, zajímavé postavy a jejich motivace pro činy, které vykonali. Musím uznat, že i filmové zpracování řadím mezi nejlepší komiksové filmy všech dob.

 

 

4. Maus

Jediný komiks s Pulitzerovou cenou děsivě zobrazuje období holocaustu. Příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil vyhlazovací tábor, vyprávěné jeho synem, je opravdu poutavá, ale těžce skličující záležitost. Celá story má dvě, prolínající se příběhové linie, spojené do jednoho celistvého povídání. Jedna část ukazuje právě strasti Vladka a jeho ženy. Druhá zase zobrazuje vztah syna se svým starým otcem, který mu ten příběh vypráví. Právě rozkol mezi hrůzami utrpěné během Německé okupace a složitým rodinným vztahem, kde především postava otce nemá zrovna vřelé vystupování, dělá z Mause skvělé dílo, které by mělo být bráno, jako cesta k poznání jedné z nejtragičtějších událostí našich dějin.

 

 

 

3. Sága

Sága je série, ke které jsem přišel jako slepý k houslím. První čtyři knihy jsem kupoval na knižním veletrhu především s tím pocitem, že bych rád zaplnil knihovničku něčím novým a neokoukaným. Pořádně šťavnatou jednohubku, kterou slupnu jako malinu. Opak je ale pravdou. Představte si nejbizarnější příběh typu Romeo a Julie, kde mezi sebou válčí planeta s měsícem, věda s magií nebo chcete-li křídlatí s rohatými. Jenže když se do sebe zamilují dvě osoby, jejichž rasy spolu válčí po celém vesmíru a mají spolu potomka, můžete očekávat zběsilé dobrodružství téhle hodně neortodoxní rodinky. Sága je vesmírná fantasy a tvůrci zde pouštějí uzdu své fantazii na plný pecky. V každém sešitě přijdou s něčím novým, vtipným, brutálním nebo šíleně zvláštním, čím mi naprosto vyrazí dech. Kdo by nechtěl číst příběh, kde se vyskytují aristokraté s monitorem místo hlavy či kde jsou planety plné prostitutek, které mají jen nohy a hlavu. Sága těchto nápadů chrlí neuvěřitelné množství a je to zatraceně zábavné strhující čtení.

 

 

2. Mýty

Co když všechny pohádkové bytosti, žijící ve svých malebných světech, jsou donuceni uprchnout do exilu v New Yorku a vytvoří nové společenství se všeobecnou amnestií pro všechny? Přesně s touhle premisou pracují tvůrci Mýtů Bill Willingham a Mark Buckhingam. I zde jsem k prvním sešitům přistupoval s určitou nedůvěrou. Přeci jenom už mám svůj věk a číst si o Sněhurce, zlém Vlkovi nebo o Pinocchiovi patří spíše do doby mého předškolního věku. Nicméně příběhy Mýtů mě fascinují a ukázali mi pohádkové postavy zcela v novém světle. Každé seskupení sešitů je velmi odlišné od toho předchozího, ale příběh drží jako celek a autoři skvěle dávkují humor, akci i vzrušení. Takže občas se můžete dočkat tradičního detektivního vyšetřování, ale nechybí zde ani kolosální bitvy napříč pohádkovým vesmírem. Tuhle pohádku opravdu doporučuji každému a věřte! Zde se nežije šťastně až do smrti!

 

 

1. Zámek a Klíč

Joe Hill, syn slavného spisovatele Stephena Kinga, mě svojí prvotinou učaroval takovým způsobem, že o špičce na svém žebříčku nepochybuji ani na vteřinu. Tenhle šestidílný, hororový fantasy román je opravdu fascinující. Rodina Zámkových se vrací po silné osobní tragédii na panství v Klíčově, kde začíná opravdová jízda. V sídle se totiž schovává zlo, které postupně tahá za nitky a přivádí už tak rozklíženou rodinu na pokraj zkázy. Nejdůležitější roli však hrají klíče. Ano klíče, které dokážou nevídané věci, jako je například změna pohlaví, vyndání myšlenek z hlavy, růst do obřích rozměrů nebo cestovaní světem jako duch. Nicméně je tu především klíč Omega, po němž zlo prahne už spousty let a je jen na rodině Zámkových, jak se zvládnou poprat se svou minulostí, aby zachránili budoucnost. Joe Hill opravdu nezapřel geny svého otce a společně s kreslířem Gabrielem Rodriguezem stvořili dílo, kvůli kterému se vyplatí dát grafickým románům šanci. Nebudete litovat.

 

Štítky
RELATED POSTS
2 Komentáře
  1. krystof22
    Odpovědět

    Kryštof

    11.1.2019

    Skvěle napsané, super článek. Dávám do oblíbených a budu sledovat dál! :))))
    Klidne trošku o gamingu může být ještě vícero 😀

    • povolny6
      Odpovědět

      Zypoman

      12.1.2019

      Díky, jsem rád, že se ti tu líbí. Určitě zde bude mé povídání především o hrách a knihách.

Zanechat komentář

Zypoman
Czech Republic

Z mých mnoha přezdívek zůstala jediná. Jsem Zypo a již tři roky mám to štěstí, že pracuju jako herní redaktor a recenzent. Miluju hry, knihy, komiksy a proto se mi v hlavě zrodila myšlenka, že bych měl své pocity ohledně věcí co mám rád sdílet. Ta myšlenka mi v hlavě duní jako tisíce kopyt, dusajících po volných pláních, jako stovky trpasličích kladiv tesajících do kamenů prastaré Morie. Nečekejte zde recenze, ale pouhé postřehy z herního světa a občas se můžete těšit i na mou vlastní básnickou či prozaickou tvorbu. Takže vítejte. Vítejte v mé jeskyni.

Rubriky