Blog

Zypovo knižní šílenství

on
8.5.2020

Moje rodina vždycky hodně četla. Mamka je ulítlá na detektivky od Agathy Christie. Táta dříve hodně četl fantasy či sci-fi, a až po letech přesedlal na Kingovo horory. To od něj v dobrém slova smyslu chytla moje ségra i má maličkost, i když těm dvěma se v „kingofilismu“ opravdu nevyrovnám. Starší sestra zase hodně čte historické romány, ke kterým já hledám cestu jen velmi obtížně, ale mám pocit, že se to poslední dobou trochu mění a já se do spárů historie dostávám taky.

Já, kromě dobrého sci-fi, thrilleru a fantasy čtu hodně komiksy. Nejenom ty superhrdinské, které každého napadnou, když se řekne slovo komiks, ale i ty pro dospělejší publikum. Pro mě je komiks médium na pomezí knihy a filmu. Dělá mi hrozně dobře, když se prodírám stránkami a hledám v obrazu příběh podpořený slovní myšlenkou. Čtení komiksu je disciplína, která se podle mě trochu se podceňuje a není tak lehká na zvládnutí, jak se může na první pohled zdát. Protože je hrozně jednoduchý pouze klouzat po povrchu, když se „jen“ listují stránky a nevnímá se kresba, která je pro vyprávění naprosto zásadní a dodává tolik potřebnou hloubku slovům. A je opravdu škoda, že občas potkávám lidi, kteří toto nechápou a ochuzují se tak o jedinečný zážitek.

Nebýt knih, tak asi nehraju ani videohry, které jsou pro mě další bránou do světa těch nejzajímavějších příběhů. A opět bych videohru přirovnal ke komiksům, protože i hry vypráví obrazem a navíc je člověk přímým účastníkem ovlivňující děj. Asi nejblíž k videohrám by mohl mít takový komiksový gamebook. Jestli něco takového existuje, nevím, ale zatraceně mě ten nápad baví. Nápad teda asi máme, to bude jistojistě díra na trhu, kterou zaplníme. Tal se neváhejte ozvat a roztočíme to! 😀

 

Vánoce a knihy, to jde ruku v ruce

 

Zpátky ke knihám. V mém okolí, jsem díky čtení a částečně i díky hrám, byl spíše považován za mimoně. Když jsem se ale prokousal do světa her, přišel zlom. Najednou se okolo mě vyrojila hromada čtenářů, hráčů a kreativních lidí všeho druhu. Nějakým záhadným způsobem je dost hráčů velmi kreativních ve všelijakých oblastech. Tolik asi ke věčnému předsudku, že hráč musí být obtloustlý umaštěný jedinec, sedící u herního zařízení 24/7. Uměním a kreativitou jsem prostě okouzlen. Tolik lidí, kteří něco tvoří a jdou si za svým, jsou pro mě hnacím motorem. Ne, abych byl lepším než oni nebo se jim vyrovnal, ale naplňuje mě a motivuje, vidět další lidi, kteří se ženou za svými sny hlava nehlava. Taková komunita malířů, pisálků, hudebníků, řezbářů a všeho dalšího mě prostě baví. Fascinuje.

Když jsem poznal Lucku, moji současnou partnerku, tak jsme si hned padli do noty. Oba jsme nejenom celkem kreativně založení, ale hlavně hodně čteme. Nebo jsem si myslel o sobě, že hodně čtu. Dlouhé hodiny si spolu dokážeme povídat o knihách, o příbězích, ale i o stylu psaní a čtivosti jednotlivých děl. Prostě masakr a trefa do černýho. Když jsme to přibližně před půl rokem dali dohromady, tak se naše vášeň pro knihy ještě více prohloubila.

Celé tohle naše společné zápolení se dostalo do bodu, kdy jsme spolu začali soutěžit. Ano, na začátku roku jsme se dohodli a vyhlásili vzájemné zápolení, kdo toho přečte za rok více. A jelikož soutěž bez trofeje není soutěž, tak na vítěze čeká obří pohár pro čtenáře roku. Čtu hodně komiksů a ty jsou dosti kratší než obvyklá knižní stopáž, tak jsme si určili pravidlo, kdy dva komiksy se rovnají jedné přečtené knize. Moje dosavadní skóre je pět komiksů a tři knihy. Slabý! Má milá mi zatím brutálně dává za uši a momentálně se blíží k dokončení třinácté knihy. Že si do toho stihla vložit ještě jeden komiks, snad ani zmiňovat nechci. Mám prostě co dělat, abych neskončil jak totální břídil. Má soupeřka to prostě rozjela ve velkým stylu. Dokonce si založila knižní instagram, kde kromě tematických fotek přidává i hodnocení jednotlivých titulů. Takže tam případně mrkněte, určitě ji to potěší. Hledejte pod @lucy_zivotvknihach a jestli to není nic pro vás, tak mi odpusťte tuhle menší reklamu.

 

Na Startovači jsme podpořili i nakladatelství Gnóm

 

Co se týká nakupování nových knih, tak jsme se v době korona krize asi pomátli. S různými nákupy a vouchery jsme si poradili slušně a některá ta kniha si k nám vždycky cestu našla. Dokonce jsme uzurpovali i staré číslo Čtyřlístku, což byla voda na můj mlýn a urychleně jsem ho přelouskal (nepočítá se do čtecí soutěže). Nicméně hlavní gól přišel s akcí na Startovači Zachraňte knihy aneb Linka 451, od lidí okolo Mikoláše Tučka a jeho Blate Night Show. Akce nám okamžitě padla do oka. A prvních pár dní jsme se jen rozplývali nad nabídkou a plánovali si kolik tak balíčků pořídíme. Abych upřesnil, akce probíhala tak, že různí nakladatelé nabídli své skryté balíčky v hodnotě přibližně 2000Kč za krásných 1000Kč. Lucka to nazvala druhými Vánoci a bylo hned jasno. Nakonec jsme se dohodli na šesti balíčcích a vybrali si jich pět. Plní radosti, že jsme vlastně pošetřili a nebyli hamižní. Ne, že by nás nic ostatního ve více než dvaceti balících nezaujalo, ale přišlo nám to rozumné. Problém však nastal ve chvíli, kdy se akce o pár dní prodloužila, a nakladatelé přidali další balíky. A ty jsem prostě musel mít! Číslo se nakonec zastavilo na osmi kouscích. V tuhle chvíli nám dorazil první balík od nakladatelství Gnóm a je perfektní. Čekáme ještě na balíky od Crew, Epocha, Wales, Mytago, BBart a Argokomiks. Já osobně jsem neuvěřitelně nadšený. Nejenomže jsme tím pomohli mým oblíbeným nakladatelstvím, které to nemají v téhle době vůbec jednoduché, ale odměna je opravdu velmi lákavá a zajímavá. Prostě druhé Vánoce. Když započítám Startovač a další nové knihy co se nám za poslední měsíc dostali do knihoven, tak se zastavíme u čísla kolem stovky, a to je prostě brutální nálož.

Je toho tolik, co chci přečíst, ale jsem otrokem svých zájmů a hry hrají furt prim. Ty recenze a články se sami nenapíšou. Navíc jsem momentálně v psacím módu, kdy se mi v hlavě odehrává tuna příběhů, který chci, aby si přečetli ostatní. Ale já to dám! Nenechám Lucku tak lehce vyhrát. Přece nezvedne nad hlavu čtecí pohár ona! Tak mi fanděte, čtěte a užívejte života, seč vám síly stačí. A podporujte všechno, co má smysl!

Štítky
1 Komentář
  1. Odpovědět

    Lucie

    8.5.2020

    Lže! Čtu čtrnáctou 🤣

Zanechat komentář

Zypoman
Czech Republic

Z mých mnoha přezdívek zůstala jediná. Jsem Zypo a již tři roky mám to štěstí, že pracuju jako herní redaktor a recenzent. Miluju hry, knihy, komiksy a proto se mi v hlavě zrodila myšlenka, že bych měl své pocity ohledně věcí co mám rád sdílet. Ta myšlenka mi v hlavě duní jako tisíce kopyt, dusajících po volných pláních, jako stovky trpasličích kladiv tesajících do kamenů prastaré Morie. Nečekejte zde recenze, ale pouhé postřehy z herního světa a občas se můžete těšit i na mou vlastní básnickou či prozaickou tvorbu. Takže vítejte. Vítejte v mé jeskyni.

Rubriky