Justice league snyder cut
Blog

Justice League Snyder Cut – Recenze

on
19.3.2021

Když jsem v roce 2017 sledoval kino verzi Justice League byl jsem zděšen. Dlouho očekávaná přehlídka těch nejmocnějších hrdinů DC Comics nedopadla vůbec slavně a ono se nebylo moc čemu divit. Film se potýkal s velkými či menšími problémy. Tím největším byl rozhodně nečekaný odchod Zacka Snydera od filmu. Sebevražda vlastní dcery rozhodně není životní událost, která by komukoliv nezanechala pořádný jizvy na duši. Kormidlo převzal Joss Whedon, který měl za sebou úspěšné první a druhé Avengers.

 

Mizérie Josse Whedona

 

Jenže DC není Marvel a to si Joss neuvědomil. Jeho filmové schéma plné infantilního humoru může fungovat u instantní zábavy, která už je mezi fanoušky zajetá. Nemůže fungovat u světa, který je od prvních filmů směrovaný úplně jiným směrem a bere se vážně, možná někdy až příliš vážně. Whedon se možná i pod nátlakem Warner Bros Entertainment snažil z Justice League udělat druhé Avengers a dopadlo to naprosto katastrofálně.

Moje první pocity, když jsem odcházel z kina byly fakt divoké. Celá kino verze se protkaná nesmyslným humorem. Supermanovo digitální odstraňování kníru snad ani nechci zmiňovat to byla naprostá příšernost. Ani CGI nebylo zrovna ideální a velmi často to vypadalo opravdu jak nějaký středoškolský projekt než film za stovky milionů.

 

Celý tým Ligy Spravedlivých

 

Whedonovi se předělání Justice League nepovedlo a vlastně tím tak zavřel dveře dnes známému Snyderverse. Po neúspěchu JL studio stoplo další dva díly JL (ano měla to být trilogie), stoplo Batflecka a vlastně i Cavilla v roli Supermana. To že Superman nedostal doteď druhou sólovku mi přijde jako hrdelní zločin.

 

Tonoucí se stébla chytá

 

Internet je ale mocné místo a zarytí fanoušci Snyderovo tvorby se nehodlali smířit s Whedonovou verzí. Já jsem také nevěřil, že to, co jsem viděl, by mělo mít, co do činění se Snyderem. Přece by nemohl někdo, kdo má na svědomí legendární ztvárnění Watchmenů, udělat tenhle zkratkovitý blivajz bez absolutního kontextu, se záporákem tak emočně a motivačně prázdným, že oproti němu Marvel záporáci vypadají jako vrchol kvality všech antagonistů ever.

Už od roku 2017 fanoušci na internetu zbrojili a dožadovali se Snyder Cutu. Tedy nějaké vysněné ultimátní verze Justice League, která bude bez kompromisů a bude obsahovat autorovu vizi od začátku do konce. Fanoušky lákal během let i samotný Zack Snyder. Třeba tím, že na svých sociálních sítích občas vypustil nějaký nezveřejněný materiál. Třeba samotného Supermana v černém obleku.

I když si fanoušci žádali upravenou verzi Justice League, tak já sám sem v ní moc nevěřil. Kdy se stalo, že by obří korporace, jakou Warner Bros. bezesporu je, dala na touhy fanoušků a obnovila mrtvý projekt. Jó, když se fans bouří proti nevhodnému chování herců, tak to je jiná, to se korporáty mohou okamžitě přetrhnout, aby herce co nejvíce zdiskreditovali.

 

Zázrak

 

Nicméně stal se zázrak, a to co dlouho vypadalo jako zbožné přání, se stalo skutečností. Snyder Cut byl oficiálně oznámen a svět začal netrpělivě sledovat informace okolo tohoto čtyřhodinového kolosu. Nutno podotknout, že masírka byla opravdu šílená a až mi v posledních týdnech začal celý Snyder Cut lézt krkem.

 

Darkseid

 

Už jsem měl celé té eskapády plný zuby. Nejdřív epizodické vydávání, potom rozhodnutí, že to bude celistvý film. Pak z ničeho nic trailer v rozlišení 4:3, které teda moje hlava nějak nechápe doteď. Ale to je přece to, co jsme chtěli. Snyderovu verzi Ligy Spravedlivých bez kompromisů. Čistou a vnějšími vlivy nepoškozenou vizi Zacka Snydera.

I když jsem fakt rád, že k ní dostal Zack od Warner Bros a HBO Max svolení, tak se tomu i trochu divím. Přeci jen musí mít s Ligou Spravedlivých Zack spojené i úmrtí své dcery a zajímaly by mě jeho myšlenkové pochody, co nakonec převážilo, že tuto bolestnou ránu znovu otevřel a dokončil to, co začal.

 

Nový vs Starý

 

Nyní ale k filmu samotnému a jeho hodnocení. Celý film je rozdělený do šesti kapitol plus finálního epilogu. Z toho hlediska chápu onu touhu celý film rozdělit na nějaké epizody, byť si teda nemyslím, že by to z konečného hlediska mohlo fungovat. Upuštění od seriálového formátu je prvním správným krokem.

Film ale je opravdu obří, trvající čtyři hodiny, proto rozdělení na kapitol nahrává kratším pauzám, které jsem občas využil. Vlastně už z prvního záběru dostane celý film vodítko, co se bude asi dít a hlavně proč. To byl jeden z hlavních nedostatků celého Whedonova snažení. V klasické Justice League se vše hnalo neuvěřitelným tempem vpřed bez ladu a skladu.

 

Steppenwolf prošel ve filmu výraznou obměnou

 

Rozhodně se tak nejednalo o celistvé dílo, ale spíše o střípky a klipy naskládané na sebe bez žádného pojidla. Jako když stavíte cihlovou zeď, ale kašlete na maltu, to prostě nemůže držet pohromadě. A taky že nedrželo. Oškubaná dvouhodinová verze ani nemohla, když se snažila vycházet z toho, co Snyder připravil.

Snyder jasně věděl, jak to chce vše poskládat a čas nabobtnal do šílených čtyř hodin, asi by se daly najít části, které by se dali zkrátit, ale takhle verze ve všech ohledech dává smysl a má jasno čím chce být a kam chce dojít. To je prostě velký pokrok.

 

Střih sem, střih tam

 

Všichni jsme věděli, že nového materiálu bude habaděj. Překvapila mě však jiná věc. Zaujalo mě, kolik materiálu bylo z filmu odstraněno. Spousta vtipů a „humorných“ scén byla eliminována. Já jsem sice za to rád, ale trochu to vnímám jako dvousečnou zbraň. Ve Snyder Cutu chyběla v týmu chemie. Nepřipadalo mi to jako tým, ale jako sbírka hrdinů, kde dialog mezi hrdiny navzájem vůbec nefungoval. V tomhle byla Jossova verze přeci jen kvalitnější.

 

Black Suit Cavillovi sedí

 

U dialogů ještě chvíli zůstanu. Jedna z vedlejších postav dostala více prostoru a já jsem se do ní zamiloval. Alfréd v podání Jeremy Ironse je naprosto boží. A každý okamžik, kdy byl na place, si ukradl jen pro sebe. Dělání čaje s Wonder Woman patří mezi nejvtipnější, a přitom velice vkusné části jinak temně pojatého filmu. Nevím, kdo je zapšklejší, jestli Batman nebo Alfréd. Na obou je znát dvacetiletý boj s Gothamským podsvětím, a to mě baví.

 

Krása plná chyb

 

Humoru je ve Snyder Cutu méně, ale taky v něm ubylo cringe momentů. Jestli už humor nepůsobí, jako by ho tvořila banda šimpanzů na tripu, tak některé nové záběry do téhle kategorie patří. Tedy obzvlášť mi v hlavě utkvěl jeden. Když Aquaman jde z vesnice zpět do oceánu, tak za ním jde houf vesničanů a zdejší ženské osazenstvo mu začne zpívat. To mi přišlo strašně špatný a nevkusný a úplně mimo mísu.

S hudbou ve filmu samotném je to velmi rozpačité. Jednou krásně vykreslovala atmosféru dané situace a jindy se vůbec nehodila. Občas z jednotlivých scén ale díky hudbě zmizela klipovitost, v jiných zase jsem si připadal jako uprostřed hudebního videoklipu. Nevadilo mi to, jen teda to bylo leckdy dost zvláštní.

 

Cyborg je ve Snyderově verzi skvělý

 

U kritiky ještě chvíli zůstanu. Některé CGI vypadalo naprosto ohavně. Především bitva u Amazonek přeblikávala z oku lahodícímu prožitku na neskutečně nesmyslný maglajz, který byl vysloveně odpudivý. Tak tomu bylo ale i v původní verzi. Škoda, že tady změna moc nenastala. Lidem se ale nezavděčíš nikdy. Jednou je to moc červený, pak moc temný a černý. Červený filtr byl hroznej, ale temná atmosféra prostě k Snyderverse patří a jestli to vidí někdo jako mínus, tak má vážný problém.

 

Pocta statickému médiu

 

Jinak je to velká jízda a super podívaná. Bitvy mají skvělou choreografii a památných momentů je zde celá řada. Prodloužení bitek jsem fakt uvítal a narozdíl od spousty jiných diváků mám rád Snyderovo zpomalovačky, které jsou všudypřítomné. Mám možná osvětlení, proč je on sám tolik miluje a hojně je ve svých filmech používá. Anebo si to nalhávám a snažím si alespoň nějak ospravedlnit jeho počínání.

Jak jistě víte, tak komiks je ve své hlavní podobě statické médium. Veškerý děj je vyprávěn skrze dialogy a akce se skládá ze statických obrazů zobrazující frenetickou akci. Zpomalovačky tak beru jako způsob, jak přenést tyhle klíčové okamžiky a vdechnout jim komiksový nádech. A na mě to prostě funguje a jejich věčnou kritiku těžko chápu.

 

Více motivací, více charakterů

 

Hrdinové DC světa jsou v globálním kontextu impozantní a konečně dostali i prostor pro své motivace a sny. Ne všechno se však povedlo. Takové představení Flashe vůbec nefunguje a v kontextu celého filmu působí jako pěst na oko. Zrovna na Flashe jsem si těžko zvykal celý film, ale na konci jeho postava začala trochu fungovat, i když je stále pro mě z celého týmu tou nejvíc otravnou a nedodělanou postavou, byť ukazuje, jak mocnou postavou by mohl být v případném pokračování.

 

Aquaman a Mera

 

Opačný případ je Cyborg. V původní verzi dostal minimum prostoru, ale nyní hraje prim a svůj prostor dokázal využít maximálně. Cyborg a jeho charakter konečně dávají smysl a není to jen loutkou na provázku a přítěž pro zbytek týmu.

Uchvátila mě i Snyderova Wonder Woman. Konečně to byla ta pravá bitchy Amazonka, a ne mírumilovná princezna s mečem. Pomohl jí i Rkovej rating, protože se s ničím nemaže. Hlavně její scéna v bance dostala jiný nádech, i když opět tam byl lehčí kontrast. Působí divně, když Diana tam rozmasakruje teroristy a pak se skloní k přihlížejícím holčičkám a říká jim, jak můžou být čímkoliv, čím chtějí být. Ale jinak Snyderova verze WW je taková WW, jakou bych bral.

 

Bruce Wayne není ten pravý leader

 

Superman nemá ve filmu tolik prostoru, ale jeho příchod na scénu je fenomenální, a i jeho zapojení dalo konečně větší smysl než kdy dřív. Podobný osud má i Batman, ten je takové to pomyslné pojítko, které vše dává dohromady, ale konečně se dočká i nějaké té akce. Trochu se ale změnil jeho význam oproti kino verzi.

V původním filmu mi přišel Bruce jako ten vychytralý týpek, co má vždycky plán. Celou dobu jsem si myslel, že měl nachystanou Lois Lane někde bokem při souboji se Supermanem. Snyder Cut ukázal netopýřího muže ve více nerozhodném světle. Rozhodně to nebyl obvyklý mastermind a rozený vůdce, tak jak ho známe. Poněkud zvláštní Snyderovo rozhodnutí.

 

Vzpomínka na BvS

 

Velkou příběhovou proměnou (kromě té vizuální) prošel jeden z hlavních záporáků Steppenwolf. Služebník všemocného Darkseida konečně představil motivaci svých činů. Není tou jednotvárnou schránkou bez duše. Jsou nastíněné jeho dřívější problémy a jeho komunikace s DeSaddem případně Darkseidem mají své kouzlo a posouvají postavu na další level.

Steppenwolf potřebuje uspět ani ne tak kvůli Darkseidovi, ale kvůli sobě a svému postavení uvnitř armády svého velitele. Jeho vlastně zoufalá snaha zvrátit své zapuzení se mi fakt hodně líbila a Steppenwolf je rozhodně více než jen další CGI záporák.

 

Cesta na vrchol, ale co tam?

 

Absolutní vrchol celého filmu je epilog! Hlavně mi to připomnělo zakončení hry Red Dead Redemption 2, kde měl epilog také své osobité kouzlo a vyvrcholení. Joker v rukách Jareda Leta má obrovský potenticál, když se mu dostane plné péče a třeba se něčeho dalšího dočkáme.

 

Batman a Joker

 

Jinak teda mám obavu co dál. Chtěl bych druhou Justice League, protože je k ní vše velmi dobře rozehráno. A třetí taky! Jenže je reálné, aby se Snyderverse obnovilo? Nejsou to jen nenaplnitelné sny nás fanoušků?

Jedno vím jistě, jestli pokračování opravdu nevznikne, tak Justice League Zacka Snydera nemá vlastně moc smysl. To je jako by se Pán Prstenů ukončil Společenstvem a tím to haslo. Nebo série Harryho Pottera končila vzestupem Voldemorta. Tahle Justice League je jenom začátek. Nebo měl být začátkem, něčeho mnohem epochálnějšího.

Jsem fanouškem Zacka Snydera a jeho superhrdinské filmy se mi líbí a Justice League je velmi dobrý film a skvělá zábava. I když mouchy samozřejmě má a není jich zrovna málo. Jenomže strastiplná cesta nás dovedla až sem, kdy se vykoupení Zacka Snydera povedlo a tohle je Justice League, kterou já chci a kterou uznávám!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              8/10

 

Štítky
RELATED POSTS

Zanechat komentář

Zypoman
Czech Republic

Z mých mnoha přezdívek zůstala jediná. Jsem Zypo a již tři roky mám to štěstí, že pracuju jako herní redaktor a recenzent. Miluju hry, knihy, komiksy a proto se mi v hlavě zrodila myšlenka, že bych měl své pocity ohledně věcí co mám rád sdílet. Ta myšlenka mi v hlavě duní jako tisíce kopyt, dusajících po volných pláních, jako stovky trpasličích kladiv tesajících do kamenů prastaré Morie. Nečekejte zde recenze, ale pouhé postřehy z herního světa a občas se můžete těšit i na mou vlastní básnickou či prozaickou tvorbu. Takže vítejte. Vítejte v mé jeskyni.

Rubriky