Blog

Batman – Já jsem!

on
7.6.2019

Když k nám do Čech dorazilo Znovuzrození hrdinů DC, byl jsem nadšen. Říkal jsem si, jak je to super, že se vydavatelství Crew a BBart snaží vydat kompletní ucelenou sbírku hrdinů z jednoho světa i období. Byl jsem lehce unavený ze všech těch komiksových kompletů, které jen vyzobávají události napříč celým komiksovým světem bez větší návaznosti. V tomhle je rozhodně Znovuzrození, nebo chcete-li Rebirth, jako závan čerstvé energie. Nevím, jestli rozhodnutí vydávat převážně série, které jsou zpopularizované filmovou a seriálovou produkcí, bylo dobré. Pár hrdinů jako je třeba Superman mi opravdu chybí a třeba Harley Quinn bych vynechal úplně. Říkat, že každá kniha z Rebirth je skvost, by byla lež. Na můj vkus mě toho nebaví celkem dost, ale o to víc si vážím toho, když narazím na opravu zajímavé dílo. A tím rozhodně je série Batman od Toma Kinga.

 

Kingův Batman má občas nádech Indiany Jonese

 

Tom King nahradil legendárního Scotta Snydera. Scottův Batman je pro mě to nejlepší, co novodobý temný rytíř nabízí. Nicméně Tom King rozhodně prokázal své kvality a jeho sešity mají svůj půvab. Chtěl bych mluvit především o trilogii Já jsem Gotham, Já jsem sebevražda a Já jsem zhouba. Ještě bych do výběru zařadil autorský crossover Noc Nestvůr, který s výše zmíněnou trojicí souvisí. I to je důkaz toho, jak zajímavé je mít ucelený a propojený příběh více sérií, které se navzájem ovlivňují.

 

Setkání Batmana a Gothama

 

První díl s názvem Já jsem Gotham je zajímavý tím, že nabízí příběh dvou zbrusu nových hrdinů. Bruce cvičí nového hrdinu, Duka. Vše se pokazí, když se celkem rutinní situace zvrtne a Batman stojí tváří v tvář nevyhnutelné smrti. Jak už to ale v superhrdinských příbězích bývá, tak se na poslední chvíli objeví záchrana. V tomhle případě je to dvojce hrdinů se jmény Gotham a Gotham Girl. Schopnostmi jsou si velmi podobní s jiným DC charakterem. A to se samotným Supermanem. Batman se toho rozhodne využít. Vidí v nich možnost na záchranu Gothamu. Dokonce si Bruce pohrává s myšlenkou ukončení kariéry bdělého strážce a přenechání svých povinností právě této dvojici. Upřímně, z nové dvojce superhrdinů jsem nadšený moc nebyl. Nelíbí se mi jejich zpracování, i motivace pokulhává. Druhá polovina knihy je ale super akční jízda. Hlavně když začne řádit záporák Psycho – Pirate, který přivede Gothama i Gotham Girl na pokraj šílenství a obrátí je proti svému mentorovi. Vyústění knihy je pak poutavé a trochu bourá i klasická superhrdinská schémata. A to mi přijde super.

 

Gotham a Gotham Girl

 

Po Já jsem Gotham následuje velký Netopýrský crossover spojující tři DC řady. Batman, Detective comics a Nightwing, který jako jediný z dané trojice u nás nevychází. Vynechám i příběh Detective comics, jehož události také hrají svojí roli. Především na psychiku celé Bat-family. I když ona celá tahle rodinka má v hlavě více démonů, než by bylo zdrávo. Psycho – Pirat se po svém dopadení v Já jsem Gotham dostane do léčebných rukou doktora Huga Strange. Ano, my víme, že Strange je záporák, jenže v restartovaném vesmíru je to s věděním všechno trošku jinak. Nicméně Hugo není sám, a tak posílá Pirata na odlehlý ostrov Banovi, který s ním má své plány. Aby tento přesun zločinci zamaskovali, tak doktor Strange vyvine jed, který mění lidi v obří monstra. Batman se společně se svými druhy se musí hodně ohánět, aby uvedl město opět do fungujícího stavu. Navíc se všichni společně musí postavit zmutované Gotham Girl a Nightwingovi, takže o zábavu je opět postaráno. Celkově mě kniha zase tolik nebavila, možná se dá říci, že i zklamala, protože vše bylo jasně čitelné od samého začátku, a to je škoda. Chtěl bych více superhrdinských komiksů, kde bych se o hlavní postavy opravdu bál a toho se mi dostává v poslední dobou pomálu.

 

Zmutovaní hrdinové

 

Tam, kde mě zklamala Noc nestvůr, mě potěšil díl Já jsem sebevražda. Taková osobní Batmanova Suicide Squad. Ten se rozhodne konečně navštívit Banea na jeho ostrovní věznici Santa Prisca, kde drží pod dohledem Psycho-Pirata. A toho náš temný rytíř potřebuje, aby pomohl Gotham Girl vyrovnat se s jejími démony. Jenže ani Bane není ten Venomem napumpovaný nelítostný zabiják. Daly by se říci, že se Bane ve své pevnosti léčí a Pirat mu pomáhá od bolesti, kterou mu absence Venomu způsobuje. Právě pohled na lidskou stránku jednoho z ikonických nepřátel Batse je to, co mě na komiksu hrozně bavilo. Ano, střet je nevyhnutelný a Batmanovi pomáhá velmi pestrá škála Arkhamských chovanců v čele s Catwoman, ale není zde nouze pěkně načasované zvraty a překvapení. Nutno dodat, že Bane je i bez Venomu ohromně silný a samotný Batman by neměl zhola žádnou šanci a tohle zjištění, je taky jedním z velkých kladů celé knihy.

 

Psycho Pirate – důležitá postava napříč sérií

 

Naprostým vrcholem celého vyprávění je ale kniha Já jsem zhouba. Bane se vrací do Gothamu s jediným cílem – zničit Batmana. Takhle naštvaného a brutálního jsem žádného záporáka z DC světa neviděl. Neschytá to jen Batman samotný, ale i jeho nejbližší. Musím ale uznat, že tentokrát jsem spíše fandil Banovi, protože v mých očích byl v právu. Zničený a zlomený do sebe znovu dostal Venom a vydal se vyřídit si účty se samotným temným rytířem.  Byl jsem fascinovaný scénou, kdy se prolínají životy obou protagonistů, jaké měli dětství a jak mohlo být vše naprosto jinak. Bojové sekvence jsou naprosto k popukání. Dlouho jsem se u Batmana takhle nebavil. Jen škoda klasických schémat, kdy hrdinovi je prostě předurčeno vyhrát. Nicméně v komiksu je dobře vykreslený strach, který Batman ze střetnutí měl a alespoň to značí trochu posun kupředu v samotném žánru, který je do značné míry zkostnatělý.

 

Bane!

 

Jestli se něco vyplatí číst ze Znovuzrození DC, tak je to rozhodně Batman. I když třeba série Detective Comics se mi líbí ještě o fous více, tak Tom King ve svém povídání zkouší neotřelé postupy a spolu s kreslíři umí vybudovat opravdu hutnou atmosféru. Některé věci mi moc nesedí, ale ve finále to do sebe vše krásně zapadne a skládačka je hotová. Teda skoro, protože série zdaleka nekončí a další knihy vypadají více než zajímavě. Ale o tom až příště.

Štítky
1 Komentář
  1. Odpovědět

    Brambi

    7.6.2019

    Jeee Batman 🙂 Super clanek!

Zanechat komentář

Zypoman
Czech Republic

Z mých mnoha přezdívek zůstala jediná. Jsem Zypo a již tři roky mám to štěstí, že pracuju jako herní redaktor a recenzent. Miluju hry, knihy, komiksy a proto se mi v hlavě zrodila myšlenka, že bych měl své pocity ohledně věcí co mám rád sdílet. Ta myšlenka mi v hlavě duní jako tisíce kopyt, dusajících po volných pláních, jako stovky trpasličích kladiv tesajících do kamenů prastaré Morie. Nečekejte zde recenze, ale pouhé postřehy z herního světa a občas se můžete těšit i na mou vlastní básnickou či prozaickou tvorbu. Takže vítejte. Vítejte v mé jeskyni.

Rubriky