Blog

Harleen – Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

on
13.11.2020

Měla bych utíkat…

 

                My všichni…

 

                            Přicházíme se dívat…

 

                                                   Povzbuzovat…

 

Až donedávna jsem měl s komiksovou Harley Quinn trochu problém. Z doposud vydaných čísel z kolekce New 52 nebo Rebirthu mi přišlo, že se Harley snaží být ženským Lobem či Deadpoolem a popravdě tahle poloha jí příliš nesedí. Trochu se mi vkrádala do duše myšlenka, že Jokerova milenka není natolik silnou postavou, aby úspěšně utáhla svůj vlastní komiks, byť se tu u nás její sólovky hojně vydávají, takže asi i prodávají, ale rozhodně to není nic pro mou maličkost. Naštěstí je tu DC Black Label a Harleen od Stepjana Šejiče, který tuhle moji domněnku vyvrátil s absolutní jistotou.

Harleen je komiks jak víno, který bych doporučil každému a je úplně jedno, jestli je člověk fanoušek superhrdinů, komiksu obecně nebo obyčejný lajk s chutí prorazit bránu do světa grafických románů. Tohle dílo je absolutně pro každého, kdo si žádá dospělý příběh, který je temný jak Satanova duše. Jestli se dá Harleen s něčím srovnávat, tak je to bezesporu poslední filmový Joker v podání geniálního Joaqina Phoenixe.

 

Romantika nebo horor?

Filmovýho Jokera a komiksovou Harleen spojuje to, že obě díla jsou dramata o lidech, kteří postupně míří do stavu neřízeného šílenství. A Šejičova Harleen tohle zvládá ještě o kousek lépe než Phoenix se svým Jokerem. To není žádná hereze! Doktorka Quinnová si prochází daleko lidštější proměnou v psychotického vraha a moc dobře si to na rozdíl od Jokera uvědomuje. Dokonce se s tím snaží bojovat, a to prostě pozvedává v mích očích příběh postavy o několik úrovní dále.

 

Obálka třetí části Harleen od Stepjana Šejiče

 

Někde jsem četl, že Harleen je romantický příběh o šílené lásce. Nesouhlasím! Byť ano, můžeme si lakonicky namlouvat, že láska je jedním z ústředních motivů. Pak tu je ale i psychická labilita, alkoholismus, workoholismus, hledání pravdy ale i například ovlivňování a tlak na život samotný. Těch styčných témat je v celým komiksu mnohonásobně víc a vybrat si z něj především to jedno, které je nejprofláklejší je prostě takové zbytečné nošení dříví do lesa, a navíc zdaleka nevystihuje komiks jako takový. Zbytečné a fádní klouzání po povrchu!

 

A pak? No pak to začne být sranda.

Scénář se Šejičovi povedl náramně. Dialogy a postavy jsou na vysoký úrovni a z toho všeho vzniká fakt výborné sociální drama mixnuté s thrillerem s atmosférickými prvky hororu. Romantika? Nikoliv! Jen řícení se do bezedné propasti plné bolesti a násilí. Otázkou pak zůstává, jestli taková láska opravdu není! Může být láska synonymem šílenství?

Obálka samotný knížky je něco tak fenomenálního, že tomu musím věnovat jeden speciální odstavec. Na přebalu na nás kouká šílená Harley Quinn, má na sobě porcelánovou masku, která se rozpadá. Její škleb značí její psychotickou posedlost a vypadá fakt děsivě. Když se sundá obal, tak Harley „sundá“ masku. A za ní vidíme vyděšenou doktorku Harleen Quinzellovou se slzama v očích a obličejem od krve. Ten kontrast a jistá schizofrenie mezi dvěma obrazy je naprosto parádní a přesně odráží to, co můžeme očekávat na následujících stránkách.

 

Setkání Jokera s doktorkou Quinzellovou

 

V poslední době žádná malba komiksu, který jsem četl, tolik nedefinovala atmosféru celého příběhu, jako je definován v Harleen. Šejič se toho opravdu nebál a ukázal, že i skrze malbu se dá pečlivě budovat atmosféra a ukázat jemné nuance lidských emocí. Nebál se pracovat s celou dvojstranou pro vyjádření jednotlivé emoce. Část, kdy poprvé Harley zabije, je neskutečná a z kresby na vás tečou emoce horem dolem.

Tím, jak je Harleen nakreslena, tak nabízí hromadu doslova ikonických obrazů. Například pohled, když se doktorka Quinzellová kouká na souboj Jokera s Batmanem a vidí jen mlátící se stíny uprostřed mlhy, se vám vryje do paměti na dlouhou dobu. A takových specifických obrazových vjemů je tam plno a všechny jsou skvělý. Všechny vyjadřují rozličné emoce a postupem času vnímáte Jokera a Harley úplně jinak, než jak jsou zobrazováni v jiných komiksech.

 

Nádherná noc na procházku v pekle

Dlouho jsem přemýšlel, co mi vlastně ten jejich vztah připomíná. Jaké je správné přirovnání pro počátek vztahu, který je výbušnější než sto kilo trhaviny schovaných ve školním autobuse. Joker je rakovina a pomalu prostupuje do celého těla, které se tím mění k nepoznání až nakonec dospěje do bodu, odkud není úniku. Ten bod je ztráta příčetnosti a zlomení osoby, která chtěla jen páchat dobro a učinit vědecký průlom.

Jak už jsem psal… Harleen je skvělý psychologický thriller, kde nemůžete očekávat plno zvratů, protože ten hlavní zvrat je prostě jasně daný od začátku. Ale opět platí omšelá poučka, že cesta je cíl. A právě cesta z nebe do pekla je něco, co dělá tenhle komiks zatraceně sexy!

Štítky

Zanechat komentář

Zypoman
Czech Republic

Z mých mnoha přezdívek zůstala jediná. Jsem Zypo a již tři roky mám to štěstí, že pracuju jako herní redaktor a recenzent. Miluju hry, knihy, komiksy a proto se mi v hlavě zrodila myšlenka, že bych měl své pocity ohledně věcí co mám rád sdílet. Ta myšlenka mi v hlavě duní jako tisíce kopyt, dusajících po volných pláních, jako stovky trpasličích kladiv tesajících do kamenů prastaré Morie. Nečekejte zde recenze, ale pouhé postřehy z herního světa a občas se můžete těšit i na mou vlastní básnickou či prozaickou tvorbu. Takže vítejte. Vítejte v mé jeskyni.

Rubriky