Blog

Old Man Logan

on
19.7.2019

Jsem známý svou antipatií ke komiksům od Marvelu. Vlastně nejenom ke komiksům. Ani samotné filmové Marvel Universum mi k srdci nepřirostlo a kvalitní snímky bych dokázal spočítat na prstech jedné ruky. Bohužel i samotný superhrdinský komiks je dle mého na ústupu. S kvalitou nových komiksů je to jako na houpačce a málokterý mě dokáže zaujmout natolik, abych si na něj po pár dnech dokázal vzpomenout. A to neplatí jen u Marveláckejch komiksů, i komiksy od DC, kterým dávám v drtivé většině přednost, mají kvalitativně klesající tendenci. Superhrdinské téma je na stránkách bohužel dost vyčpělé. Naopak komiksy zaměřené mimo superhrdinský žánr svoji kvalitu neustále potvrzují a zvyšují. Takže aspoň něco. Občas se však vyskytne superhrdinský komiks (i film), který mě zvedne ze židle tím, jak je výborně napsaný a jakou má dech beroucí zápletku. A přesně takový je Starý Dobrý Logan, i když preferuji anglický název Old Man Logan.

 

Tvrdit, že se jedná o nový komiks, by byla lež. Světlo světa spatřil Old Man Logan už v roce 2008. K nám do republiky se nejprve dostal při eventu Ultimátní Komiksový Komplet a letos v létě díky nakladatelství Crew vyšel Logan samostatně. Do té doby Logan sbíral celosvětové uznání. Proto jsem byl velmi zvědav, jestli mě dokáže tenhle komiks zaujmout… A dokázal! Zajímavostí je, že v roce 2017 vyšel film Logan, který byl prý volně inspirovaný právě knihou Old Man Logan. To je zcela mylná představa. Tyto dvě díla spolu mají společné maximálně to, že Wolverine je starý a v X-mením důchodu. To je celé. Takže bacha na to jestli někdy uvidíte někoho srovnávat tato dvě díla společně. Moc bych si přál, aby se pravý Old Man Logan dostal na filmová plátna. Byl by to opravdu masakr a obrovský fanouškovský servis. O čem že vlastně tenhle Wolverinův příběh je?

 

Old Man Logan – obálka

 

Celý příběh se odehrává v alternativní realitě na alternativní Zemi, což je vlastně taková berlička pro komiksové příběhy, které se nehodí do kánonu. Na začátku najdeme Wolverina na západě USA, kde v poušti žije se svojí ženou Maureen, synem Scottem a dcerou Jade. Amerika však není tou, kterou známe. Před padesáti lety po celých Státech totiž proběhla ohromná bitva mezi hrdiny a záporáky. Hrdinové byli zničeni a až na pár výjimek zcela zlikvidováni. Jedním z přeživších je právě zlomený Rosomák. Proč přežil? A proč ho nechávají ostatní zločinci více méně bez povšimnutí? To je jedna z hlavních otázek celého příběhu. Jediné co víme je, že Logan už nikdy nechce použít násilí.

 

Samotné Spojené Státy Americké jsou po válce rozděleny na čtyři hlavní části. Od západu se táhne Hulkova Země, Kingpinovo královstí (dříve Magnetovo Panství), Doomovo Doupě a úsek Prezidenta. Logan a jeho rodina trpí pod neustálým nátlakem Hulkovo rodiny. Ano, Hulk již nepatří mezi hrdiny a vládne na svém území železnou (chcete-li zelenou) pěstí. Na popud svých dluhů se Logan spřáhne s Avengerem v exilu, se samotným Hawkeyem. Ten nebyl během bitvy natolik důležitý, aby se ho spolčení lotři zbavili. Hawkeye se tak může zdát takovým Marvelovským ekvivalentem zbytečného hrdiny, jakým dlouhé roky byl u konkurenční stáje třeba Aquaman. Hawkeye má dovést přes celou Ameriku zvláštní balíček a vybral si zadluženého Logana, aby mu v tom pomohl.

 

Jeden z padlých hrdinů – Hank Pym

 

Tak začíná fantastický roadtrip starých a dosti opotřebovaných hrdinů. V lecčems ve mně stránky komiksu vyvolávaly vzpomínky na Šíleného Maxe, ať už prostředím nebo syrovostí celého světa. Hodně mě bavilo, jak je komiks prošpikovaný odkazy na nejznámější postavy světa Marvelu. Jsou tu načrtnuté konce Fantastické Čtyřky, Thora, Lokiho nebo samotného Kapitána Ameriky a většinou jde o naprosto brutální situace podpořené velkolepou kresbou. Easter eggů je tu opravdu nepočítaně a skvěle dokreslují celý svět. Byl jsem naprosto fascinovaný například motorkářským gangem Ghost Riderů, kteří měli na hrudi znak Punishera. Pro mnohé bizarní představa, která ovšem ve světě bez hrdinů funguje na jedničku.

 

Po celé vyprávění mi nejvíce imponoval důraz na to, že hrdinství je naprostým přežitkem, a když se objeví byť jen sebemenší záblesk starých časů, tak se okamžitě ztrácí pod návalem zdrcujícího odrazu reality. Od Marvelu bych takové vysloveně drsné a brutální zacházení nečekal. O to více mi bylo po chuti. Navíc během celého putování si pro nás autor Mark Millar připravil nejeden epický zvrat v ději. Je vždycky dobře, když kniha dokáže překvapit a šokovat. Steve McNiven měl na starosti malbu, která sice nevybočuje z hlavního proudu, ale dokázal nakreslit takové scény, po kterých jde vysloveně mráz po zádech. Například obálky jednotlivých čísel, kde jsou hrdinové zobrazeni, jako vysušené kostry na bitevním poli jsou opravdu fantastické.

 

Momentka padlých

 

Starý Dobrý Logan je komiks, který bych doporučil každému. Je jedno jestli máte rádi superhrdiny nebo nikoliv. Tenhle Logan není tolik o superhrdinství jako o cestě za odpuštěním a za nadějí ve světě, kde žádná naděje už není. Pro fanoušky hrdinů od Marvelu komiks představuje obrovský fan servis, při kterém se dají emoce v určitých momentech doslova krájet. Nikdy totiž nevíte, co se s vašimi oblíbenými hrdiny může stát, když autor dostane volné pole působnosti. To Mark Millar a jeho tým dostali. Zbývá podotknout, že ho využili opravdu do poslední čárky a rozhodně se jedná o jeden z nejlepších superhrdinských komiksů, který se mi dostal pod ruku.

Štítky

Zanechat komentář

Zypoman
Czech Republic

Z mých mnoha přezdívek zůstala jediná. Jsem Zypo a již tři roky mám to štěstí, že pracuju jako herní redaktor a recenzent. Miluju hry, knihy, komiksy a proto se mi v hlavě zrodila myšlenka, že bych měl své pocity ohledně věcí co mám rád sdílet. Ta myšlenka mi v hlavě duní jako tisíce kopyt, dusajících po volných pláních, jako stovky trpasličích kladiv tesajících do kamenů prastaré Morie. Nečekejte zde recenze, ale pouhé postřehy z herního světa a občas se můžete těšit i na mou vlastní básnickou či prozaickou tvorbu. Takže vítejte. Vítejte v mé jeskyni.

Rubriky