Blog

Revan

on
2.5.2019

V poslední době se ke mně neustále vrací jméno Darh Revan. Jedna z nejoblíbenějších postav herní historie, která se mi do srdce vypálila svůj cejch. Kotoři jsou pro mě jednou z nejzásadnějších her, která ve mně probudila pravou herní vášeň. Ještě v Re-play jsem o Star Wars: Knights of the Old Republic psal vícekrát, než by bylo zdrávo. Nyní v New Game+ jsem nevynechal zmínku o Revanovi ve článku, popisující ty největší příběhové zvraty. To jsem ale netušil, že pár dní na to mi do oka padne kniha, věnující se tomuto hrdinovi.

 

Kniha Revan od Drew Karpyshyn

 

Moc jsem nevěděl co očekávat. K těmto knihám menšího formátu pociťuji dost často nechuť a odpor. Asi za to mohou Warcraft knihy, které mi až na pár výjimek nikdy nepřišly kvalitní. Nicméně příval nostalgie si mě omotal kolem prstu, a tak se mi Revan od pana Karpyshyna ocitl v rukách. Cítil jsem, jak mě přitahuje podbízivá síla Temné Strany! A já jí podlehl. Důkazem toho budiž fakt, že jsem si kromě Revana odnášel další dvě knihy o temném lordu Darth Banovi. Už v metru při cestě domů jsem se proklínal. Co když jsem udělal chybu a zkazím si tím svoje mínění o Revanovi? Co když právě mystično a nevědomost, co se s Revanem dělo po hře, je to, co mě k němu připoutalo na tolik let?

Moje obavy se nenaplnily a knihu jsem zhltl, jako kdyby přede mě někdo postavil pořádný flák masa po měsících kořínkové diety. Ano, je tam pár věcí, s nimiž jsem měl problém. Můj počet dohrání Kotorů se blíží k číslu 15, ale nikdy jsem neskončil v romantickém svazku s Bastilou a jen párkrát jsem skončil na světlé straně síly. Vždycky mě to táhlo k záporákům. Nejspíš protože se v reálném životě řadím spíše k těm kladnějším postavám. Nicméně samotná kniha má jasně nastaveno, jaká rozhodnutí Revan během bojů se svým žákem s Malakem provedl.

 

Darth Malak a Darth Revan

 

Musel jsem se smířit s tím, že Revan je muž, zachránce Republiky a manžel Bastily. Tedy určitě ne moje herní volba, ale nevadí. Byl jsem mile překvapen, jaký rozkol se v hlavním hrdinovi neustále odehrává. Nezapomněl na své herní strasti ani na to, jak ho Malak zradil. Nicméně důležitá otázka celé knihy je, proč se dva mladí Jediové po válce s Mandaloriany rozhodli odvrátit od svých mistrů a přijmout podstatu Temné Strany. Opravdu jsem byl nadšen z příběhové linky, kdy Revan jde po stopách své minulosti a snaží se přijít na to, co ho tehdy zlomilo.

Druhá dějová linka patří lordu Scourge. Sithovi, který slouží Temnému císaři. Ten se ukrývá v dalekých světech daleko mimo dosah Jediú a republiky. Nicméně i Scourge je plný pochyb a zaplétá se do sítě intrik a lží. Buď je sám plete, nebo je do nich nic netušíc vtažen. Samozřejmě se Revan i Scourge setkají a je z toho další prekérní situace, která mě nutila tajit dech.

 

Lorda Scourge můžeme najít v MMORPG The Old Republic

 

Jestli mě ale něco opravdu dostalo, tak je to část, kdy se na scéně objeví další známá postava. Tou je hrdina z druhého dílu Knights of the Old Republic, takzvaný vypovězený. Vlastně vypovězená. Také ona se ukáže až po událostech ve své hře. Ano, celá kniha se odehrává během několika let a vše dává dohromady zapeklitou, ale zcela fungující skládačku. Právě spojení obou herních příběhových linek je něco, co mě přikovalo ke knize natolik, že jsem ji nemohl odložit.

A pak přišel další gól a tím bylo samotné finále. Musím uznat, že takto temný konec jsem nečekal. Čekal jsem béčkový happyend, ale ten se díky bohu nekonal. Naopak skvěle navazuje na události v onlinové hře The Old Republic. Té jsem tolik nenahrál, ale nějakou základní premisu znám. Navíc jsem si hned musel vyhledat některé věci, které přímo v té hře jsou obsaženy. Má chuť ponořit se to MMORPG světa Star Wars tak opět vzrostla a nejspíš do Staré Republiky s chutí nakouknu.

 

První i Druhé KotORy propojuje právě kniha Revan

 

Bál jsem se, že mě Revanova knižní pouť znechutí samotnou postavu, ale opak je pravdou. Nebojím se říci, že má láska k postavě ještě o něco vzrostla a udělal jsem rozhodně dobře, když jsem si knihu pořídil. Toto povídání bych nebral jako klasickou recenzi, nýbrž jako doporučení všem, kteří milují RPG ze světa Star Wars od Bioware, a chtějí si svůj zážitek o něco rozšířit a vylepšit. Protože přesně to kniha Revan nabízí.

Štítky
2 komentáře
 1. Odpovědět

  Marek Toonja

  2.5.2019

  Zypo, díky moc za tip. Revan a tohle odhalení bylo kdysi úplně mind blowing. A žralok jsem celý příběh hlavně prvního KotORu🙂 btw vsadím pravý varle, že Revanova maska byla inspiraci pro Kylo Rena!

  • Odpovědět

   Zypoman

   3.5.2019

   Není vůbec zač. Mile mě Revan jako kniha překvapil.

Zanechat komentář

Zypoman
Czech Republic

Z mých mnoha přezdívek zůstala jediná. Jsem Zypo a již tři roky mám to štěstí, že pracuju jako herní redaktor a recenzent. Miluju hry, knihy, komiksy a proto se mi v hlavě zrodila myšlenka, že bych měl své pocity ohledně věcí co mám rád sdílet. Ta myšlenka mi v hlavě duní jako tisíce kopyt, dusajících po volných pláních, jako stovky trpasličích kladiv tesajících do kamenů prastaré Morie. Nečekejte zde recenze, ale pouhé postřehy z herního světa a občas se můžete těšit i na mou vlastní básnickou či prozaickou tvorbu. Takže vítejte. Vítejte v mé jeskyni.

Rubriky