Blog

Vzrostla Steamu konkurence?

on
16.2.2019

Mašina herních titulů letos konečně rozjela svá kola do plných otáček. Světem teď hýbou především dvě kauzy. První je Apex – Battle royale hra, která přišla jako blesk z čistého nebe a svou zábavností přikovala do židlí a sedaček miliony hráčů. Úspěch velmi nečekaný, ale na světlo začaly prosakovat informace, které dávají tušit důvody, proč popularita Apexu dosahuje astronomických hodnot. Myslím tím především skvělý tah vývojářů, přizvat si k vývoji známé hráčské tváře, které svými postřehy hru značně vylepšily. Sám jsem velmi zvědav, kam kroky tvůrců Titanfallu povedou a jestli si Apex udrží hráče v delším časovém horizontu, jako se to povedlo Fortnitu nebo PUBG.

 

Apex Legends – jeden z nečekaných hitů letošního roku

Druhá kauza se týká situace okolo Steamu a Epic Store. Dva giganti na poli digitální distribuce. Jeden ostřílený mazák a druhý progresivní mladík, který má v zádech podporu čínských vlastníků. V dnešní době je ohromně složité konkurovat Steamu. O tom se přesvědčila nejedna velká společnost. Nicméně Epic  Games přišli se zajímavou nabídkou pro vydavatele. Už dlouho se ví, že Steam jako dosavadní hegemon distribuce si bral za prodané kopie her 30 %. Epic Games v tomhle ohledu na Steam zaútočil a začal společnostem nabízet možnost většího výdělku. Mluví se až o závratných 88 %, které by spadly do klína tvůrcům her.

První velkou hrou, která na tyto magická čísla slyšela, je lootcentrická rpg střílečka Division 2 od Ubisoftu. Lze tak předpokládat, že i další tituly této obří firmy se v budoucnu přestěhují pod křídla Epic Games. Nicméně pravý poprask vzbudila až informace, že třetí pokračování Metra zmizí ze Steamu a bude se officiálně distribuovat pouze přes Epic Store díky roční exkluzivitě. To, jakou vlnu nenávisti tato zpráva vzbudila v hráčích, je pro mě silně zarážející.

Chápu, že hráči mají rádi své Steam účty, které nabízejí uživatelsky mnohem lepší prostředí než nový Epic Store. Tomu momentálně chybí celá řada funkcí, jako je například cloudové uložiště, uživatelské recenze nebo achievementy. Spousta lidí si ale neuvědomuje, že Epic je stále na startu celého svého působení v herní distribuci a za všeho nejdříve se rozhodli oslovit především vydavatele. Hráč se může čertit, jak chce, ale mít super uživatelské rozhraní je na nic, když tam nebudou zajímavé hry a nalákání hráčů na exkluzivní obsah je správná cesta. Stačí se kouknout kousek vedle, kde podobné boje probíhají mezi konzolemi.

 

Division 2 bude na Epic store. Jak to bude s dalšími Ubisoft hrami?

Je až úsměvné, že lidi zapomněli, s jakými problémy se potýkal Steam ve svých počátcích. Gabenovi trvalo hezkých pár měsíců, než vyladil svoji aplikaci do dnešního stavu. Co mi ale úsměvné nepřijde, jsou fanatičtí uživatelé Steamu. Vlnu nenávisti a pomstychtivosti schytaly především první dva díly Metra. Uživatelské recenze plné negativních ohlasů začaly prudce snižovat hodnocení obou titulů, které s danou kauzou nemají nic společného. Šílené!

Rozmazlené štěkání hráčské komunity, vyhlašující bojkot celé hry, mi přijde opravdu zcestné a jen to ukazuje celkovou nevyspělost, se kterou se tento druh zábavního průmyslu stále potýká. Bohužel ani samotní autoři nového Metra neukázali dostatek nadhledu. Internetem prolítla informace, kde se jeden z autorů nechal slyšet, že pokud nebude mít hra zajímavé prodeje, tak za to mohou jen a pouze Steam fanatičtí piráti a pohrozil, že už nikdy nic na počítačovou platformu nevydají. Tohle uražené spratkovité chování je opravdu hodně mimo a autor těchto výroků by se měl nad sebou zamyslet.

 

Metro Exodus – hra očekávaná i kontroverzní

 

Asi nejvíc nepochopitelnou věc jsem viděl na streamovací platformě Twitch. Tam jeden divák burcoval ostatní sledující k bojkotu sledování Metra: Exodus, protože hra není dostupná na Steamu. Člověk, který nejspíše neměl v plánu si daný titul vůbec koupit, dokáže vypustit z tlamy takovou pitomost. To je až k neuvěření. Celá kauza mě opravdu zaujala, ale čím více jsem sledoval reakce lidí, tím jsem byl z nich zklamanější. Je zvláštní, jakou vlnu nevole rozpoutal pokus o zvětšení konkurence mezi digitálními distributory.

Lidi by si měli uvědomit, jak je konkurence důležitá. Steam prostě bude muset reagovat na kroky Epicu, tak jako Epic musí přijít s něčím, co zpříjemní uživatelům pobyt na jejich domácí platformě. Pro hráče tahle tahanice může přinést jen pozitiva ve formě vylepšených služeb jednoho či druhého obchodu. To samé platí pro vývojáře a vydavatele. Ti budou mít větší zisky, tím pádem více peněz na vývoj dalších her a z toho v ideálním případě budou kvalitnější hry. Takže opět i hráč bude spokojenější.

 

NHL zoufale schází konkurence

Konkurence je potřeba všude. Každý by měl mít někoho, kdo na něj bude tlačit a snažit se ho dostat z trůnu nebo právě cílit na trůn a neustále se kvalitativně posouvat vpřed. Nebo vše dopadne jako herní NHL, které je prototypem toho, jak kdysi skvělá série může dopadnout, když jí schází konkurence a motivace být stále lepší.

Štítky

Zanechat komentář

Zypoman
Czech Republic

Z mých mnoha přezdívek zůstala jediná. Jsem Zypo a již tři roky mám to štěstí, že pracuju jako herní redaktor a recenzent. Miluju hry, knihy, komiksy a proto se mi v hlavě zrodila myšlenka, že bych měl své pocity ohledně věcí co mám rád sdílet. Ta myšlenka mi v hlavě duní jako tisíce kopyt, dusajících po volných pláních, jako stovky trpasličích kladiv tesajících do kamenů prastaré Morie. Nečekejte zde recenze, ale pouhé postřehy z herního světa a občas se můžete těšit i na mou vlastní básnickou či prozaickou tvorbu. Takže vítejte. Vítejte v mé jeskyni.

Rubriky